21°C pochmurno z przejaśnieniami

Zapowiedzi książkowe styczeń-luty 2015

Co warto poczytać

Pierwszy miesiąc nowego roku powoli zbliża się do końca. W te długie zimowe jeszcze wieczory nie ma nic lepszego niż gorąca herbata i dobra książka. Znakomici autorzy polskiego i zagranicznego rynku książkowego nie ustają w dostarczaniu nam rozrywki pod postacią najnowszych powieści. Oto zapowiedzi książkowe na przełom stycznia i lutego bieżącego roku, którym warto poświęcić chwilę uwagi.

Nowa książka Erica Emmanuela Schmitta „Napój miłosny”. Autor wielu powieści i dramatów, tym razem postanawia odkryć przed nami rąbka tajemnicy tak zwanego „napoju miłosnego”. Główny bohater Adam twierdzi, że posiadł jego tajemnicę i jest pewny co do tego, że z tą wiedzą każda kobieta padnie mu do stóp. Z kolei bohaterka powieści Luiza stoi po drugiej stronie barykady, chce pojąć istotę uczucia, jakim jest miłość. Adam i Luiza postanawiają się założyć o to, kto ma rację w tym sporze, a z tego wywiązuje się ciekawy bieg wydarzeń.

Gratka dla fanów Stanisława Jerzego Leca. W lutym swoją premierę będzie miała książka „Myśli Nieuczesane. Wszystkie”. Jest to kompletny zbiór aforyzmów autora, a jednocześnie pełne wydanie najbardziej znanego dzieła autora. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którzy cenią sobie specyficzny humor Leca, błyskotliwe, zwięzłe przesłanie w krótkich, nierzadko podszytych satyrą sentencjach oraz ponadczasowy wymiar tekstów, które wciąż znajdują zastosowanie we współczesnym świecie. 

Nowa odsłona artystki Keri Smith w dziele zatytułowanym przewrotnie „To nie książka” również będzie miała swą premierę w lutym. Po brawurowym sukcesie projektu artystycznego w formie książki „Zniszcz ten dziennik” Smith przesuwa ustalone w kanonie granice jeszcze dalej. Autorka „Zniszcz ten dziennik” zachęcała do… niszczenia książki na podane na kartach utworu sposoby. Tym samym chciała sprowokować swoich odbiorców, czyli użytkowników dziennika do uruchomienia wyobraźni, kreatywnego myślenia, przesunięcia barier. W nowym projekcie, bo tak chyba można nazwać pozycje wydawnicze artystki, czytelnik znów będzie musiał się zmierzyć z nieszablonowymi poleceniami, jakie otrzyma na kartach dziennika. A wszystko po to, by spojrzeć na świat z zupełnie nowej perspektywy. 

Z takim zestawem książkowym żaden miłośnik literatury nie powinien się nudzić. 

Magdalena Wiejak

Zapowiedzi książkowe styczeń-luty 2015 komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się