20°C lekkie zachmurzenie

Zamczysko - dwudniowy zlot fanów horroru i grozy

Kiedy: 2014-11-29 , godzina: 12:00 | Gdzie: Centrum Kultury "Zamek", Wrocław, pl. Świętojański 1

Horror i groza we wszelkich możliwych postaciach, od literatury, przez film, aż po gry.

 

Wykłady o fobiach, zombie, Frankensteinie, czarownicach, kanibalizmie, spotkania z pisarzami tworzącymi literaturę grozy, horrorowe gry fabularne i improwizowane oraz nocne, ekstremalne pokazy filmowe - w ostatni weekend listopada w Centrum Kultury "Zamek" odbędzie się ZAMCZYSKO, druga edycja festiwalu grozy i horroru.

 

Cena wstępu - 15 zł/2dni

 

 

 

 

 

W programie tegorocznego Zamczyska znajdą się: panele na temat  filmów zombie,  oraz motywu rodziny w filmach z gatunku gore, pokazy alternatywnego kina grozy, wystawy: fotograficzna - cmentarzy wrocławskich oraz komiksowa – jednego z najciekawszych współczesnych ilustratorów młodego pokolenia: Sebastiana Skrobola. Podczas imprezy nie zabraknie również prelekcji z zakresu literatury i filmu grozy oraz szeroko pojętych inspiracji dla tego gatunku, takich jak: paranauka, czy zjawiska nadprzyrodzone.

 

"Co sprawiało, że dawni Ślązacy rozkopywali groby bliskich?", "Boris Karloff i Bela Lugosi w przedwojennej prasie polskiej",  "Strach strachowi nierówny. Lęki i fobie", "Nie taka Rosja straszna jak ją malują – o wschodnich demonach i upiorach", to tylko niektóre z  tytułów  wykładów na temat różnych oblicz grozy. Część prelekcyjna to najważniejszy element festiwalu, w programie znajdziemy wystąpienia dotyczące tematu grozy w obyczajowości, kulturze, filmie, grach czy literaturze. Postacią niemalże kultową w literaturze grozy, której nie może zbraknąć w części prelekcyjnej jest tworzący na początku XX wieku, amerykański pisarz  H.P. Lovecraft,  W swoich dziełach stworzył tak zwaną „mitologię Cthulhu”, która to później stała się bardzo popularnym motywem w grach, literaturze, czy popkulturze. Jednym z ekspertów w dziedzinie twórczości Lovecrafta, który będzie gościł na Zamczysku jest religioznawca - Mikołaj Kołyszko.

 

Archeolodzy: Paweł Duma i dr Daniel Wojtucki opowiedzą o tym, dlaczego dawni mieszkańcy śląska rozkopywali groby swoich zmarłych bliskich.

 

Nie zabraknie również atrakcji dla miłośników filmów spod znaku gore. Podczas Nocnych Spotkań Filmowych, będzie można obejrzeć kultowe produkcje kina gore, takie  jak Dead Meat, Camel Spiders, Supershark, Manos, Birdemic i Mytics in Bali. Uzupełnieniem nocnych pokazów będą też wykłady poświęcone kinowym przejawom grozy. Dodatkowo uczestnicy będą mogli wczuć się w klimat horrorów uczestnicząc w jednej z kilku zaplanowanych gier fabularnych i improwizacyjnych, takich jak: "Zew Cthulu", "Apokalipsa", "Vampir: the Requiem ”Osądzenie".

 

Festiwalowi towarzyszą dwie wystawy: fotograficzna pt. "Macewy"  Malwiny Zakrzewskiej, przedstawiająca macewy z najbardziej znanego wrocławskiego Cmentarza Żydowskiego przy ul. Ślężnej oraz komiksowo-ilustracyjna wystawa pt. "Welcome to my fairytale" Sebastiana Skrobola.

 

Gośćmi tegorocznej edycji będą:


Mikołaj Kołyszko - religioznawca, dziennikarz obywatelski, pisarz. Uzyskał tytuł Dziennikarza Obywatelskiego 2013 Roku.

Simon Zack - pisarz i prelegent, finalista Littera Scripta 2012 i Horyzontów Wyobraźni 2013

Kazimierz Kyrcz Jr - pisarz. Publikował we wszystkich liczących się  krajowych pismach fantastycznych, a także w „Przekroju”, „Alfred Hitchcock Poleca” i „Dobrym Humorze”. W 2009 roku na podstawie  opowiadania, które napisał z Łukaszem Śmiglem, powstał anglojęzyczny film krótkometrażowy „Head to Love” wyreżyserowany przez amerykańskiego reżysera Vana Kassabiana.

Beniamin Tytus Muszyński - polski pisarz znany przede wszystkim ze swoich utworów interaktywnych (gier książkowych), uznawany jest też za innowacyjnego i najpłodniejszego polskiego twórcę w ramach gatunku. Ponadto jest współzałożycielem i zastępcą redaktora naczelnego internetowego magazynu „Masz Wybór”.

Maciej Lewandowski - Z wykształcenia mediewista, a praktycznie człowiek wielu zawodów. Debiutował literacko w 2008 roku. Zdobywca Nagrody Nautilusa za opowiadanie roku 2012.
Przedstawiciele magazynu Coś na progu -  jedynego w Polsce magazynu zajmującego się fenomenem weird fiction, pulpą & kryminałem.

Sebastian Skrobol - wrocławski rysownik, storyboardzista, grafik, kolorysta. Wielokrotnie wyróżniany na konkursach za krótkie formy komiksowe np. za „Każdy ma swoją wolność” „Szóstego dnia” „Fajerwerki” czy „Oby się nie powtórzył”. Pracuje tworząc gry na urządzenia mobilne. Zdobywca stypendium Gildii. Artysta świeżo po premierze pierwszego albumu „Quiet little melody“.

 

Strona artysty: skrobol.com

Zamczysko - dwudniowy zlot fanów horroru i grozy komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się