-2°C bezchmurnie

Robot z Politechniki

Technologie, Robot Politechniki - zdjęcie, fotografia

Z Flashem emocje gwarantowane

 

Ma 135 cm wysokości i waży ok. 50 kg, potrafi wyrażać emocje, gestykulować, sprawdzić pocztę oraz obudzić największego śpiocha. Oto robot społeczny Flash Mk II zbudowany na Politechnice Wrocławskiej. Można go było zobaczyć w środę, 30 września, o godz. 12.00 w Centrum Technik Audiowizualnych (CeTa).

 

Pierwszy prototyp robota Flash wrocławianie mogli zobaczyć dwa lata temu, gdy poruszał się po Dworcu Głównym PKP. Naukowcy badali wówczas m.in. reakcje i zachowania ludzi w kontakcie z robotem, który potrafi wyrażać emocje i gestykulować.

 

Nowy robot, choć przypomina swojego poprzednika, to jest całkowicie nową konstrukcją. Potrafi nie tylko gestykulować i wyrażać emocje, lecz także mówić i rozpoznawać mowę w ponad 20 językach. Jego system wizyjny, zbudowany z kamery HD oraz sensora Kinect, potrafi rozpoznać człowieka, gesty, twarz w 3D oraz obiekty trzymane w dłoniach.

 

 

To jednak nie wszystko, bowiem już od momentu budowy prototypu rozwijane były także tzw. funkcje wysokopoziomowe. Dziś robot potrafi np. sprawdzić prognozę pogody, kalendarz użytkownika w telefonie i elektroniczną skrzynkę pocztową czy wysłać maila, sprawdza również aktualności i odtwarza muzykę z zaprogramowanych stacji radiowych.

 

 

– Jeśli chcemy, sprawdzi także Facebooka, doda post z naszym zdjęciem i może „lajkować” inne posty. Można go też poprosić, żeby nas rano obudził i robi to bardzo skutecznie. Nie tylko wydaje masę hałasu, ale też czeka, aż do niego podejdziemy i wykonamy odpowiedni gest – mówi dr inż. Jan Kędzierski z Katedry Cybernetyki i Robotyki Politechniki Wrocławskiej, który wspólnie z Pawłem Kaczmarkiem i Michałem Dziergwą skonstruował Flasha. Do współpracy zaprosili wrocławskie biuro projektowe Cad-Mech, a za design odpowiedzialny był Krzysztof Kubasek z wrocławskiej ASP. 

 

 

Robot z Politechniki komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się