-2°C bezchmurnie

PWr patentowym liderem

Technologie, patentowym liderem - zdjęcie, fotografia

Jeśli patent to tylko z Politechniki

 

Politechnika Wrocławska patentowym liderem kolejny rok – wynika z najnowszego raportu Urzędu Patentowego RP. Tylko w 2014 r. nasza uczelnia dokonała 153 zgłoszeń wynalazków i wzorów użytkowych oraz uzyskała 123 patenty i prawa ochronne na wzory użytkowe.

 

 

Wśród wynalazków, które zostały zgłoszone w poprzednim roku przez naukowców Politechniki Wrocławskiej, znajduje się m.in. tester gruntowy. To nowatorskie urządzenie bada dynamiczny wpływ podwozi pojazdów terenowych na wytrzymałość i odkształcenia gruntów. Dzieło pracowników Wydziału Mechanicznego: prof. Piotra Dudzińskiego i mgr. inż. Damiana Stefanowa zostało docenione już w 2014 r. na Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie. 

 

 

Z pracy naukowców PWr coraz częściej korzystają przedsiębiorcy. Na przykład firma Bioavlee Sp. z o.o., zajmująca się nowoczesnymi technologiami rozpoznawania szczepów bakterii, wdrożyła wynalazek pracowników Wydziału Podstawowych Problemów Techniki: prof. Haliny Podbielskiej i dr. inż. Igora Buzalewicza. Opatentowali oni sposób badania kolonii bakterii hodowanych na podłożach stałych oraz układ optyczny do ich badania.

 

– Także kilkanaście innych rozwiązań, które w 2014 roku zostało zgłoszonych do Urzędu Patentowego, doczekało się już komercjalizacji – mówi Katarzyna Paprzycka, rzecznik patentowy z Działu Własności Intelektualnej i Informacji Patentowej PWr.  

 

 

 

PWr patentowym liderem komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się