15°C bezchmurnie

Ogólnopolska Wystawa Znaków Graficznych

Kiedy: 2016-01-10 , godzina: 09:00

Wystawy, Ogólnopolska Wystawa Znaków Graficznych - zdjęcie, fotografia

Druga edycja wspierana przez Klub Brand Design oraz Klub Twórców reklamy

 

Wystawa została pokazana w Centrum Designu w Gdyni, obecnie prezentowana jest w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. W 2016 roku ekspozycja zostanie przeniesiona do Galerii BWA Dizajn w Wrocławiu, Zamku Cieszyn, Bunkra Sztuki w Krakowie, galerii BWA Tarnów oraz kolejnych galerii, muzeów i instytucji kultury w Polsce. Ekspozycjom znaków towarzyszą wykłady, warsztaty i spotkania.

 

Znak to jeden z podstawowych elementów komunikacji wizualnej. Abstrakcyjne symbole, plastyczne metafory i graficzne skróty są jak sylaby czy litery graficznego systemu językowego, w którym jak w soczewce odbija się historia danego społeczeństwa czy kraju. Od końca lat 60. w Polsce nie powstała żadna wystawa ani publikacja podejmująca próbę całościowego pokazania historii znaków graficznych oraz identyfikacji wizualnych.

 

Wystawa prezentuje przekrojowo polskie znaki oraz systemy komunikacji wizualnej. Ekspozycja przypomina ikoniczne projekty z lat 1945-1969, przybliża historię polskiej grafiki użytkowej, a także pozwala skonfrontować dokonania nestorów projektowania z najnowszymi pracami z dziedziny projektowania graficznego oraz case’ami pokazującymi proces tworzenia znaków i kompletnych skomplikowanych systemów identyfikacji wizualnej, współpracy z klientami w tym zakresie, a także sposób oraz zasady budowy silnych marek dzięki znakowi i systemowi identyfikacji. W tej części wystawy prezentowane są prace przygotowane przez członków Klubu Brand Design działającego przy Stowarzyszeniu Komunikacji Marketingowej SKM SAR, nagradzane w Polskim Konkursie Kreatywnym KTR. Są to systemy identyfikacji powstałe dla: PZU, Aliora – agencja White Cat Studio; Bramy Wiśniowski – agencja Papajastudio; Wirtualna Polska – agencja BNA; Autor Rooms – agencja Mamastudio.

 

Zasadnicza część ekspozycji jest odtworzeniem legendarnej Pierwszej Ogólnopolskiej Wystawy Znaków Graficznych z 1969 roku. Pokazano wówczas 335 projektów, m. in. znak Pekao, Mody Polskiej, CPN-u, Unitry, Domu Handlowego "Telimena" czy inne, ikoniczne już dziś, znaki graficzne takich twórców jak: Ryszard Bojar, Roman Duszek, Jan Hollender, Emilia Nożko-Paprocka, Karol Śliwka, Leon Urbański. Kolejna część ekspozycji przedstawia 335 najnowszych znaków powstałych w latach 2000-2015, wybranych przez Radę Konsultantów i Komisarzy wystawy.

 

Weekend otwarcia uzupełniały wykłady i spotkania z Twórcami, poświęcone projektowaniu znaków i identyfikacji wizualnych. W trakcie dwudniowego wydarzenia wybrani projektanci i studia graficzne przedstawiły swoje realizacje i opowiadały o procesie powstawania identyfikacji wizualnych prezentowanych na Wystawie.

 

 

 

Ogólnopolska Wystawa Znaków Graficznych komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Wystawy, Wrocław - więcej informacji