21°C pochmurno z przejaśnieniami

Mistrzowie w pasach

Kiedy: 2016-06-24 , godzina: 09:00 | Gdzie: Stacja paliw LOTOS Wrocław – ul. Karkonoska 49

Startuje już 3 edycja tej kampanii społecznej

Specjalnie przed zbliżającymi się wakacjami startuje nowa edycja ogólnopolskiej kampanii społecznej „Mistrzowie w pasach” z udziałem Kajetana Kajetanowicza, Rajdowego Mistrza Europy. Celem głównym kampanii jest edukacja w zakresie PRAWIDŁOWEGO ZAPINANIA PASÓW BEZPIECZEŃSTWA W POJAZDACH. Kampania jest skierowana do kierowców i pasażerów. Ważnym przesłaniem jest dbałość o bezpieczeństwo dzieci przewożonych w samochodach, zarówno tych młodszych, które podróżują w fotelikach, jak i starszych, którym wystarczają pasy bezpieczeństwa.

Podczas zeszłorocznej edycji eksperci BRD podczas specjalnych PIT STOP-ów organizowanych na terenie całej Polski z indywidualnymi instruktażami dotarli bezpośrednio do ponad 3 500 Polaków. Liczna grupa podróżujących, biorących udział w tych spotkaniach, była nieświadoma podstawowych zasad odnoszących się do prawidłowego stosowania pasów bezpieczeństwa. Eksperci każdorazowo wskazywali na błędy, uświadamiali, jakie zagrożenia są z nimi związane i instruowali jak postępować, aby nie doprowadzać do nich w przyszłości.

W rezultacie podczas podsumowania kampanii oszacowano, że średnio jedynie około 30% osób prawidłowo korzysta z pasów bezpieczeństwa i zagłówków. Podobnie złe wyniki uzyskano w obserwacjach użytkowania fotelików ochronnych, gdzie w blisko 70% inspekcji odnotowano nieprawidłowości. Także fakt wystąpienia aż 30% błędów najwyższego ryzyka, które w wypadkach drogowych mogą przekładać się na większą liczbę ofiar śmiertelnych, pokazał dużą skalę problemu.

Stąd podczas kampanii w 2015 r. na bieżąco prowadzono różnorakie działania, które holistycznie i efektywnie wpływały na bezpieczeństwo w ruchu drogowym tj.: inspekcje oraz indywidualne instruktaże dotyczące prawidłowego zapinania pasów i fotelików organizowane w postaci PIT STOP-ów na stacjach paliw Lotos w 24 lokalizacjach obejmując wszystkie województwa; lekcje bezpieczeństwa skierowane do najmniejszych użytkowników dróg zorganizowane w przedszkolach i szkołach pełne roztańczonych zabaw, piosenek, gier i konkursów: konferencje z udziałem podmiotów samorządowych i we współpracy z policją, akcje instruktażowe z Inspekcją Transportu Drogowego oraz Komendą Główną Policji podczas prowadzenia kontroli autokarów i samochodów osobowych; prowadzenie działań edukacyjnych na specjalnie dedykowanym profilu społecznościowym na Facebooku.

Mimo, że z ogłoszonego wiosną raportu KRBRD wynika, że znacznie poprawiło się bezpieczeństwo podróżujących, na co także miały wpływ działania prowadzone podczas kampanii społecznych, problem nadal jest duży. Stąd „Mistrzowie w pasach” po raz trzeci ruszają w Polskę.

Tym razem oprócz PIT STOP-ów zaplanowano także specjalne seminaria i występy muzyczne. Będą także spotkania dedykowane dla dużej publiczności w postaci pikniku czy udziału „Mistrzów w pasach” w Festiwalu Młodych Naukowców Explory 2016. W programie kampanii są też konkursy z nagrodami. Dla najmłodszych użytkowników nie zabraknie prezentów edukacyjnych w postaci specjalnie opracowanych kolorowanek i puzzli. Oczywiście naprzeciw podróżującym wyjdzie sam ambasador kampanii, Kajetan Kajetanowicz, rajdowy Mistrz Europy.

Tych którzy chcą poprawić wiedzę, rodziców z dziećmi, dziadków z wnukami nauczymy, jak prawidłowo zapinać pasy oraz odpowiednio dobrać i zamontować foteliki samochodowe.

Tego nie można przegapić. Najważniejsze jest bezpieczeństwo nasze i najbliższych.

Najbliższe wydarzenia zaplanowano na 4 stacjach paliw. Zapraszamy

17 czerwca 2016 – Stacja paliw LOTOS MOP Brwinów Północ – Kotowice 50, Brwinów

24 czerwca 2016 – Stacja paliw LOTOS Wrocław – ul. Karkonoska 49, Wrocław

19 lipca 2016 – Stacja paliw LOTOS Zamość – ul. Legionów 4, Zamość

31 sierpnia 2016 – Stacja paliw LOTOS Wichrów – Wichrów 38F, Kostomłoty

Mistrzowie w pasach komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się