20°C lekkie zachmurzenie

Marilyn Monroe - ZDJĘCIA - WIDEO

Zobaczyło je tylko 300 osób a kosztowały ponad 6 mln zł

 

Pierwsze 47 zdjęć przedstawiających amerykańską aktorkę Marilyn Monroe, które Hala Stulecia pokazała wczoraj dziennikarzom, to zaledwie fragment kolekcji zdjęć Miltona H. Greene’a kupionych przez tę instytucję. Kiedy wrocławianie i turyści będą mogli podziwiać wyjątkową kolekcję?

 

Spotkanie prowadziła Monika Zamachowska 

 

 

Obecny był prezydent Wrocławia Rafała Dutkiewicz

 

 

Dziennikarze zobaczyli zdjęcia portretowe słynnej MM, zdjęcia z wydarzeń kulturalnych, robocze migawki z planów zdjęciowych i filmowych a takze kilka prywatnych fotek.

 

 

– Myślę, że przygotuję z tych fotografii siedem wystaw – mówi kurator Marek Stanielewicz.  

 

- Na kolekcję składają się fotografie portretowe, fotosy, zdjęcia mody, reportaże. Wśród sportretowanych gwiazd są także m.in.: Marlena Dietrich, Grace Kelly, Judy Garland, Liza Minnelli, Andy Warhol, Elizabeth Taylor, Cary Grant, Sophia Loren, Groucho Marx, Audrey Hepburn, Alfred Hitchcock, Romy Schneider, Laurence Olivier, Ava Gardner, Claudia Cardinale, Paul Newman, Lauren Bacall, Catherine Deneuve – wymienia Marek Stanielewicz.

 

– Na lipcową wystawę złożą się pokazywane dziś zdjęcia Marilyn Monroe a także 15 innych, które będą zapowiedzią kolejnej ekspozycji – zdradza kurator.

 

– Jestem w trakcie przygotowywania całości. To ogromny materiał, nie można z niego wybierać zdjęć impulsywnie, bo odpowiadam za to by wystawa była porządnie przygotowana.

 

 

Zdjęcia Miltona H. Greene’a, słynnego fotografa gwiazd, będzie można oglądać na wystawie otwieranej 4 lipca we Wrocławiu

 

–Marilyn Monroe traktuję jako wspaniałą aktorkę, symbol zmysłowości, w dodatku bardzo charakterystyczną. Obok tych cech miała jeszcze jedną: kompletną niewinność. Plasowanie jest w popkulturze jest niezgodne z jej życiem i twórczością – mówił Stanisław Janicki, znany krytyk filmowy

 

 

Udostępnione zdjęcia nie były opatrzone żadnymi opisami, wskazującymi na okoliczności ich powstania. Nie wiadomo, w którym roku zostały wykonane i dlaczego są tak "wyjątkowo cenne". Leżały na stołach w papierowych ramach.

 

Monroe to zachcianka Dutkiewicza

Od początku ta kolekcja budziła pewne kontrowersje. 3 tys. zdjęć kosztowały 6,5 mln zł. Zapłaciła za to miejska kasa. Według niektórych zbyteczny wydatek. Gdy okazje się, że kolekcja najprawdopodobniej nie bedzie zarabiać zarabiać na siebie, była kandydatka na prezydenta Wrocławia mówi:

- Miasto kupiło kota w worku. Nie dość, że fotografie trzeba będzie odrestaurowywać, to można powiedzieć, że ponad 6 mln złotych wyrzucono w błoto. Te pieniądze można byłoby wydać o wiele rozsądniej. Szkoda, że zachcianka prezydenta Dutkiewicza nie została skonsultowana z mieszkańcami.

 

Marilyn Monroe - ZDJĘCIA - WIDEO komentarze opinie

  • gość 2015-04-15 12:52:50

    super fotki :)

Dodajesz jako: Zaloguj się