19°C słabe opady deszczu

Komiksofon

Kiedy: 2015-09-25 , godzina: 19:00 | Gdzie: Przejście Garncarskie 2, II piętro, wstęp wolny

Rozrywka, Komiksofon - zdjęcie, fotografia

18 edycja komiksowo - muzycznego projektu

 

Marek Oleksicki - warszawski ilustrator, plakacista i rysownik komiksów oraz Grzesiek Wróblewski - wrocławski ilustrator oraz concept artist, zafascynowany konwencją art nouveau, jak i kobiecością w jej najbardziej zmysłowych przejawach, będą gośćmi 18 edycji Komiksofonu, na którą organizatorzy zapraszają w piątek 25 września o godz. 19:00 do Sanatorium Kultury przy Przejściu Garncarskim. Zgodnie z tradycją komiksofonu, twórcy najpierw zaprezentują swój warsztat w formie przygotowanego wcześniej wideoklipu, następnie odpowiedzą na pytania publiczności, po czym wezmą udział w najbardziej emocjonującej części projektu, jaką jest rysowanie na żywo na zadany temat. Komiksofon jest elementem programu sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. 

 

Komiksofon poprowadzi – słynny wrocławski komiksiarz Konrad Koko Okoński urodzony w 1987 roku autor komiksów internetowych (Wisnia, A Quartz Bed) i wydanego ostatnio na papierze Kija w dupie) Absolwent grafiki i sztuki mediów na ASP We Wrocławiu.  

 

 

 

 

 

 

 

Goście:

Marek Oleksicki

Skończył warszawską ASP na wydziale grafiki. Pracuje dla reklamy, jest też ilustratorem, plakacistą i rysownikiem komiksów. W Polsce ukazały się dwa albumy z jego rysunkami: "Odmieniec. Trzy" i "Ursynowska specgrupa od rozwałki. Metametal", publikował także w głośnej antologii o Powstaniu Warszawskim "44" i brał udział w warsztatach City Stories przy Międzynarodowym Festiwalu komiksu i Gier w Łodzi (efektem jest międzynarodowa antologia). Od lat rysuje głównie dla zagranicznych wydawnictw. Jego najbardziej znane komiksy to "Frankenstein’s Womb" (scenariusz Warren Ellis) , 28 days later ( scenariusz Michael Alan Nelson ) , "The Darkness: Close Your Eyes" (scenariusz Ales Kot) i głośna seria ” Zero” (scenariusz Ales Kot) . Współpracował z magazynem "Ślizg" i "Foyer". Autor ilustracji dla magazynów "Przekrój", "Uważam Rze", "Malemen". Wraz ze scenarzystą Bartoszem Sztyborem publikuje komiksy w tygodniu "W Sieci" i miesięczniku "W sieci historii". 

 

Grzesiek Wróblewski

Jeden z najciekawszych artystów – ilustratorów młodego pokolenia. Wrocławianin, urodził się w 1984 r. z ołówkiem w ręku, jest absolwentem architektury krajobrazu na Uniwersytecie Wrocławskim. Ilustrator i concept artist w interaktywnej agencji Juice. Autor niezliczonej ilości projektów kreatywnych, między innymi okładek takich wydawnictw jak słuchowisko „Wiedźmin” i albumu Girl and the Nervous Guy „Shake the tree”. Rysuje głównie portrety - przede wszystkim kobiet, które go poruszają, inspirują niesztampową urodą duszy, ekstrawagancką nutą szaleństwa lub pasji. Jego niepowtarzalny styl jest oparty na detalach, głównie roślinnych, kreślonych w konwencji art nouveau. Bohaterów swoich ilustracji oplata osobliwymi, baśniowymi pnączami i zawiłymi, głębokimi emocjami, które silnie przemawiają do widza, plotąc w jego głowie historie sportretowanej postaci. „Rośliny są moją główną inspiracją - ich nieregularność, spontaniczność, nieprzewidywalność, a jednocześnie harmonia i współzależność.” mówi Wróblewski. Unikalność prac Wróblewskiego wynika również z techniki pracy nad rysunkiem, który zawsze powstaje najpierw w szkicowniku, aby w końcowej fazie kreacji przenieść się do wirtualnej przestrzeni tworzenia. Tam też powstaje kolorystyka, która również jest rozpoznawalnym elementem jego stylu, ale jednocześnie bardziej oddaje klimat poszczególnych serii niż całego portfolio artysty, który przyznaje, że kolor jest tylko kaprysem kreacji. Większość jego prac powstaje najpierw w szkicownikach Moleskine. Sam mówi, że jest uzależniony od dźwięku ołówka trącego o papier. Pracuje zawsze przy muzyce, która go inspiruje i z nieodłącznym kubkiem kawy. Pytany o największe inspiracje artystyczne wymienia Alfonsa Muchę, Salvadora Dali, Egona Schiele, Gustava Klimta, ale również literatów Charlesa Bukowskiego, Jacka Kerouaca, Anais Nin i reżysera Qentina Tarnatino. 

 

     

 

Projekt Komiksofon

Komiksowo-muzyczny projekt realizuje się poprzez korespondencję sztuk, połączenie muzyki, plansz, kadrów, szczegółów rysunku, iluzji ruchu w ruch prawdziwy, przez pomysłowe wydobycie tematu przewodniego.

 

Komiksofon oferuje dwa rodzaje przeżyć. Dla ludzi spoza kręgu fanów komiksu będzie to lekka, wizualno-dźwiękowa prezentacja, po której zostanie w głowie pewna idea przyswajalności obrazków komiksowych, styl rysunku danego komiksiarza i pamięć jego nazwiska. Za to fanów komiksu przywieść może ciekawość nowej formuły prezentacji i tego, jak autor znanego komiksu przerobił go, i jak zinterpretował muzycznie.

 

Komiksofon to również możliwość zbliżenia się do twórców. W półmroku, przy drinku można porozmawiać z komiksiarzami nie tylko o komiksach, muzyce i zrealizowanym filmie.

 

Twórcy komiksowi łączą autorskie ilustracje komiksowe z inspirującą ich muzyką w formie filmu. Każdej edycji Komiksofonu charakteru nadają goście. Każdy z nich ma takie samo zadanie, a efekty są zupełnie różne i zawsze niespodziewane.

 

Projekt jest realizowany od 2011 roku z przerwami do dziś. Od 2014 odbywa się już jako element programu sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury 2016, jego koordynatorem jest Agnieszka Jamroszczak.

 

Organizator: Komiksofon, Wrocław 2016

 

 

Komiksofon komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się